RODZINNA KATECHEZA NIEPODLEGŁOŚCIOWA

15 września 2018

W Bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu, 11 września, miała miejsce uroczysta gala połączona z wręczeniem nagród osobom, które wzięły udział w konkursie ogłoszonym przez Ks. Bp Grzegorza Kaszaka pt.: „Szkice pamięci”.

Bo… „Ojczyzna to nie tylko terytorium, ale przede wszystkim dziedzictwo duchowe, w tym dziedzictwo pamięci”- powiedział kiedyś Św. Jan Paweł II.

„Dziełem szczególnie cennym, które bardzo leżało mi na sercu, był diecezjalny konkurs literacko- historyczny pt.: „Szkice pamięci. Ocalić od zapomnienia. Rodzinne wspomnienia historyczno- patriotyczne”.  Dzięki niemu udało się ocalić imiona, nazwiska i miejsca, gdzie walczono o wolną Polskę. Chodziło o wydobycie pamięci o naszych bohaterach, ale też pobudzenie patriotyzmu"- napisał Ks. Bp Diecezji Sosnowiec Grzegorz Kaszak we wstępie książki- zbioru 13 nagrodzonych wspomnień.

Jury po niezmiernie trudnych wyborach, wzruszeni szczerością i ogromem przeżyć bohaterów, najwyżej oceniło trzy prace z pośród 147 nadesłanych i przyznało trzy równorzędne nagrody główne, a jedną z nich były wspomnienia Pani Jadwigi Wandy Kity ze zsyłki do Kazachstanu w kwietniu 1940 roku, spisane przez córkę Bożenę Wicherek.

Gratulujemy i wspólnie cieszymy się z tego wyróżnienia razem z całą rodziną Pani Jadwigi. Szkoda że Ona sama tego nie doczekała.

Więcej na stronie Diecezji Sosnowiec.