100 Lat Niepodległości

27 listopada 2018

„Jeszcze Polska nie zginęła...”

Nigdy nam nie zginie,

kiedy Polak sercem śpiewa,

w dostojnej godzinie.

Tą godziną dla Polaków,

są święta państwowe –

obchody, uroczystości –

gody narodowe!...

I dzień taki dziś nam nastał - 11 listopada 2018 roku, setna rocznica odzyskania niepodległości.

Tuż przed 12.00  wiersz pt. "Sursum corda" (W górę serca) odczytała pani Dorota Kuc, a chwilę potem  w naszym kościele zabrzmiał hymn Polski.  Obecne były poczty sztandarowe SP i oddziału Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kluczach, oraz OSP Klucze. Strażacy również asystowali w liturgii Mszy św. Było uroczyście i patriotycznie. Dało się odczuć podniosłość chwili.

Uroczystą Mszę św. zakończyło  wystawienie Najświętszego Sakramentu, gdzie wspólnie wyznaliśmy m.in.:

- "...Dziękujemy Ci Panie za to, że Ojców Naszych wyprowadziłeś z rąk ciemiężców i nieprzyjaciół, że po latach niewoli obdarzyłeś nas na nowo wolnością  i pokojem. Dziękujemy za odzyskanie przez Polskę niepodległości..."

Wiersze "W górę serca" i "Jeszcze Polska nie zginęła" (fragment) tu zacytowany, pochodzą z tomiku patriotycznej poezji pt. "Sursum corda" autorstwa Jana Jagodzińskiego.